Filtre plnia funkciu mechanickú, biologickú alebo sú ich kombináciou.

Mechanické filtre:

Sem radíme filtrácie ktorých úlohou je vodu zbaviť hrubých nečistôt, ktoré by následne zaťažovali biologický filter.

Vortex Filter 15

Vortex (odstredivka) – najjednoduchší spôsob odlučovania hrubých nečistôt. Do valca je v strednej časti privádzaná voda, ktorá krúživým pohybom stúpa smerom nahor a hrubá nečistota sa ukladá na dno, kde leží až do odkalenia. Vortex má na dne odkaľovací ventil, ktorým vysedimentované nečistoty odvedieme z filtra preč.

+ cenovo dostupné, zvyšuje výkon biologickej filtrácie

– zaberá priestor, nečistoty sa vo vode rozkladajú kým ich neodkalíme, pri odkaľovaní je potrebné odpustiť väčšie množstvo vody

ultra sieve 3

Štrbinový filter – Zložitejší a veľmi obľúbený filter ktorý funguje na princípe pretekania vody cez štrbinové nerezové sito. Hrubá nečistota ktorá sa na site zachytí sa už ďalej vo vode nerozkladá, pretože už nieje ponorená vo vode ako pri vortexe. Sito sa čistí mechanicky podľa potreby.

+zvyšuje výkon biologickej filtrácie, pri čistení minimálna spotreba vody, priestorovo menší ako vortex, zachytáva nečistoty od 0,2 mm

– cenovo drahší ako vortex

tchkimblnprcf original

Bubnový filter – najdokonalejší plneautomatizovaný spôsob mechanickej filtrácie, ktorý maximalizuje výkon biologického filtra. Bubon má riadiacu jednotku pomocou ktorej čisti sám, čím Vám šetrí Váš čas. Do bubna na ktorom je upevnené jemné nerezové sito je privádzaná voda z jazierka. Nečistoty zanášajú sito a keď čidlo zaznamená jeho znečistenie bubon sa začne točiť a vysokotlakové čerpadlo cez trysky vystrieka nečistoty zo sita priamo do kanála.

+ zachytáva nečistoty od veľkosti 0,05 mm

+ šetrí čas a zvyšuje výkon biologického filtra

+ priestorovo nenáročný

– omnoho vyššia cena oproti vortexu a štrbinovému filtru

Aj keď je už voda zbavená mechanických nečistôt, ešte stále obsahuje škodliviny ako sú amoniak, dusitany a pod . Na odstránenie týchto látok z vody potrebujeme biologický filter.

Biologické filtre:

Sem radíme: prietokové filtre a tlakové filtre

OAF142 60000Screenmatic 2

Za prietokový filter považujeme otvorenú nádobu ktorá sa skladá z viacerých komôr, ktoré sú naplnené rôznymi filtračnými náplňami. Voda z nej vyteká samospádom alebo je vysávaná čerpadlom (záleží od spôsobu zapojenia).Sem môžeme zaradiť malé prietokové filtre napr. Pontec, Oase, Tripond. Prietokové filtre značiek Pontec a Oase sú vhodné pre menšie jazierka. Prietokové filtre značky Tripond sú vhodné aj pre veľké jazierka nakoľko disponujú aj väčším objemom. Filtračné komory sú spravidla plnené v takom poradí aby mohli byť použité aj bez mechanických predfiltrov. Do komôr ukladáme napríklad filtračné kefy, ktoré plnia skôr mechanicku funkciu ako biologickú. Ďalej môžeme použiť molitan, japonskú rohož ktoré už plnia skôr biologickú funkciu.

Na filtračný materiál ktorý je umiestnený vo filtroch je potrebné na začiatku sezóny naočkovať štartovacie baktérie. Baktérie postupne osídlia celý filter čím môžu vodu biologicky čistiť. Svojou činnosťou z vody odbúravajú škodliviny z vody, a tým zabezpečujú čistú a zdravú vodu. Preto je potrebné zabezpečiť pre jazierko dostatočne veľkú biologickú filtráciu.

oase filtoclear 30000

Tlakový filter je uzavretá nádoba ktorá naplnená filtračným materiálom. Voda z nej vyteká pod určitým tlakom, takže vodu môžeme nasmerovať aj do nejakej kaskády a pod. Sem radíme tlakové filtre značky Pontec alebo Oase, avšak tieto filtre disponujú malou biologickou plochou pre usídlenie baktérii. Tieto filtre niesu veľmi vhodné pre jazierka s koi kaprami. Výnimkou sú však Bead filtre ktoré sem taktiež radíme a tie sa práve naopak vyznačujú vysokou biologickou plochou pre usídlenie baktérii, avšak je nevyhnutnosťou ich kombinovať aspoň so štrbinovým filtrom.

Mechanické a biologické filtre kombinujeme buď za účelom zvýšenia biologickej filtrácie, zmenšenia potrebného priestoru ale aj jednoduchšieho menej častého čistenia.

Zdieľaj tento článok

Prečítajte si aj ostatné

Blog

Druhy jazierkových rýb

V jazierku môžme chovať viacero druhov rýb. Niektoré ryby sú náročnejšie na chov, iné menej. Pri výbere rýb si treba zvážiť, či pre nich máte

Blog

Choroby rýb

Koi kapor je živý tvor, takže aj on môže ochorieť a na jeho zdravotný stav vplýva viacero faktorov. Choroby všeobecne rozdeľujeme na vírusové, bakteriálne a

Blog

Jazierka- typy

Jazierko je veľmi vhodným doplnkom do každej záhrady, ktorú dokáže výrazne oživiť a dodať jej prírodnejší vzhľad. Na človeka pôsobí ukľudňujúcim dojmom, preto by nemalo