O nás

Ludovit Simcak profesionalny stavitel jazierok a chovatel ryb scaled

Chov japonských koi kaprov je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou života, a preto som sa rozhodol venovať chovu týchto žijúcich drahokamov profesionálne. “

Ing. Ľudovít Šimčák

04 03

Ako som začínal...

Volám sa Ľudovít Šimčák a chovom KOI kaprov ako aj problematike jazierok sa venujem už viac ako 15 rokov. Chov japonských KOI kaprov je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou života, a preto som sa tomu rozhodol venovať profesionálne.

Tak ako každý aj ja som bol neskúsený a nemal som informácie o chove týchto rýb. Prišli prvé chyby a sklamania, ale získavaním nových informácií a skúseností som sa v tom začal zdokonaľovať.

S chovom KOI kaprov som začal ešte ako študent. Moje prvé jazierko bolo len zopár sto litrové a choval som v ňom euro KOI kapre. Prišla prvá zima a zistil som, že jazierko je plytké, a tak som musel ryby zobrať do interiéru. Hneď v jari som jazierko zväčšil na 5 000 litrov vody. Hĺbka jazierka bola okolo 1,2 m čo už malo postačovať na zimovanie. Filter som si vyrobil a fóliu som použil len nejakú tenkú čiernu zo záhradkárstva …

Ako študent som nemal vysoký rozpočet. Myslel som si, že to takto bude stačiť. Vydržalo to nejaký rok, ale voda nebola podľa mojich predstáv a nech som skúšal čokoľvek, stále bolo treba niečo doladzovať. Pochopil som, že jazierko treba urobiť poriadne s kvalitnou fóliou a filtráciou, alebo ho zasypať a urobiť namiesto neho okrasnú skálku.

Vášeň pre chov KOI kaprov bola silnejšia, a tak prišlo rozhodnutie kompletnej prerábky jazierka, a to už aj so šachtou pre uloženie filtrácie. Samozrejme už som mal omnoho viac vedomostí a skúsenosti, a tak sa začalo kopať, betónovať…

Teraz mám kvôli obmedzenej ploche hlavné jazierko o objeme 30 m3 a potôčikom o dĺžke cca 13 m. Chovám v ňom originál japonské KOI kapre z ktorých som si väčšinu vyberal v Japonsku osobne. Pre chov rýb mám taktiež ďalšie jazierka o objeme 10m3 a 80m3.

Disponujem taktiež zimnou odchovňou a karaténnou miestnosťou v ktorých mám 11 nádrží o veľkosti od 1,3m3-6m3 určené pre KOI kapre, jesetery a pod. V lete využívam v exteriéri aj nadzemné nádrže. Momentálne ich mám 4, ich objem je od 4m3-8m3.  

Pri našich realizáciách používame najkvalitnejšie materiály. Na hydroizolácie vodných stavieb používame PVC a EPDM fólie, ktoré prevažne zvárame a lepíme na mieru. Pri našej práci sa zameriavame predovšetkým na kvalitu, nie na kvantitu. 

Z dôvodu dopytu po hydroizolácii plochých striech ponúkame aj túto službu, nakoľko je veľmi blízka hydroizoláciám, ktoré už roky vykonávame.

Momentálne máme prevádzku vo Vranove nad Topľou, nakoľko sme prevádzku v Košiciach boli nútení zatvoriť kvôli pandémii.
Naše služby poskytujeme v rámci celého východného Slovenska.